آزمون های گردوی دانش

آزمون به معنی جمع آوری اطلاعات مورد نیاز جهت حمایت از فرآیند آموزش است که در داخل کلاس و خارج از آن انجام می گیرد تا روند یادگیری و آموزش دانش آموز در مسیر کامل و درست قرارگیرد .
در همین راستا آزمون های گردوی دانش به صورتی طراحی شده است تا بتوان به وسیله آنها و با استفاده از نتایج آنها فرایند کلی آموزش را به درستی تکمیل نمود .

آزمون های گردوی دانش در دو دسته کلی قابل ارایه می باشد :

۱- آزمونهای پیشرفت تحصیلی : که این آزمونها در تمامی مقاطع تحصیلی برگزارشده و شامل ۶ مرحله می باشد . (غیر از پایه های اول و دوم ابتدایی که دارای ۴ مرحله می باشد).
۲- آزمون های تیز هوشان : این آزمونها از سال سوم ابتدایی تا نهم متوسطه برگزار می گردد و شامل ۴ مرحله در یک سال تحصیلی است .آزمون های تیزهوشان از نظر علمی در سطحی بالاتر از آزمون های پیشرفت قراردارد. هدف از برگزاری اینگونه آزمون ها شناسایی استعدادهای برتر، جهت دهی به استعدادهای درخشان و آماده سازی جهت شرکت در المپیادها می باشد.  

مشاهده آزمون های گردوی دانش

فعالیت ها و خدمات پیش از آزمون

الف) برگزاری پيش آزمون (تعيين سطح)

در سيستم‌هاي آموزشی استاندارد، به منظور تعيين سطح اطلاعات و آموخته‌های دانش‌آموز و دست‌يابی به نتايج مطلوب‌تر، اقدام به برگزاری پيش آزمون (آزمون تعيين سطح) از مطالب درسی سال گذشته می گردد تا هم نكات درسی مرور شود و هم مشخص شود دانش‌آموز، چه مقدار از آموزش‌های داده شده را همراه خود به پايه‌ی بالاتر آورده است.

ب) ارايه‌ی بسته‌های آموزشی

از ديگر عوامل مؤثر در موفقيت دانش‌آموزان، استفاده از كتاب‌های كمك درسي (البته كتاب‌های استاندارد و تأييد شده) می باشد. بهره گيري از كتاب‌هاي كمك آموزشی معتبر، در كنار كتاب‌های درسی، دانش‌آموزان را تشويق به مطالعه، حل تمرين و تست زنی نموده و در نتيجه، باعث تسلط و مهارت بيش‌تر آنان می گردد.

 

بیشتر بدانید

فعالیت ها و خدمات آزمون

آزمونهای گردوی دانش در طول دوره آموزشی و به صورت چندین دوره در تاریخهای مختلف برای هر مقطع تحصیلی انجام می شود که تعداد آنها و زمانهای انجام این آزمونها بنابر ویژگیهای هر دوره تحصیلی برنامه ریزی شده است و در آن ، بودجه بندی هر دوره آزمون از اهمیت بسزایی برخوردار است که در آزمونهای گردوی دانش این موارد توسط تیمی از حرفه ای ترین اساتید آموزشی کشور مورد بررسی قرار گرفته و بر اساس ویژگیهای برنامه آموزشی کشور طراحی شده است که در جدول زیر تعداد آزمون و بودجه بندی هر آزمون در هر مقطع تحصیلی آورده می شود .

 

بیشتر بدانید

فعالیت ها و خدمات پس از آزمون

خدمات پس از آزمون مربوط می شود به نتایج و گزارشاتی که از هر آزمون استخراج می گردد و به جرأت می توان گفت مهمترین قسمت هر آزمون می باشد .
با توجه به اهمیت بسیار بالای گزارشات و کارنامه های آزمون انجام شده، انتشارات گردوی دانش گزارشات و کارنامه های خود را در چندین سطح تهیه نموده و در اختیار هر یک از مخاطبان اصلی خود قرار می دهد که در زیر به سطوح گزارشهایی که انتشارات گردوی دانش در نظر گرفته است اشاره می شود :

۱- گزارش و جداول مربوط به مدیران مدارس
۲- گزارش و جداول مربوط به مشاورین مدارس
۳- گزارش و جداول مربوط به دبیران
۴- گزارش و جداول و کارنامه مربوط به دانش آموزان و والدین

 

بیشتر بدانید